Principal Over the Years

Principal Over the Years

S.No. Name From To
1. Prof. Panna Lal 17.09.1954 31.03.1960
2. Prof. Hassan Shah 11.04.1960 03.12.1962
3. Prof. Gulam Mohd. 03.12.1962 17.04.1963
4. Prof. Tirth Ram 17.04.1963 31.05.1967
5. Prof. B.D Mal Sharma 05.06.1967 01.11.1969
6. Prof. Nazir Ahmed khan 05.12.1969 11.03.1970
7. prof. Goverdhan Singh 14.03.1970 03.10.1970
8. Prof. M.R. Bhardwaj 03.10.1970 06.11.1971
9. Prof. J.D. Durani 29.11.1971 31.07.1972
10. Prof. M.R. Bhardwaj 31.07.1972 18.06.1973
11. Prof. (Dr.) S.P Bakshi 19.06.1973 29.12.1975
12. Prof. J.N. Durani 01.01.1976 31.05.1976
13. Prof. Balraj Sharma 09.09.1976 24.11.1980
14. Prof. K.L. Gandotra 25.11.1980 01.06.1981
15. Prof. R.C. Chowdhary 01.06.1981 06.11.1983
16. Prof. R.S. Didwal 07.11.1983 31.12.1993
17. Prof. S.K. Chaddha 01.01.1994 16.01.1994
18. Prof. D.R. Bali 17.01.1994 30.11.1994
19. Prof. Roop Singh 01.12.1994 30.11.1996
20. Prof. A.K. Bakshi 01.12.1996 31.08.1997
21. Prof. K.B. Abrol 01.09.1997 31.12.1998
22. Prof. Kartar Nath 01.01.1999 31.10.1999
23. Prof. S.P.Chibber 01.11.1999 30.11.1999
24. Prof. Y.L. Gupta 01.12.1999 23.08.2000
25. Prof. M.M. Sahni 24.08.2000 23.10.2001
26. Prof. R.R. Sharma 24.10.2001 30.09.2003
27. Prof. Diwakar Singh 01.10.2003 22.10.2003
28. Prof. (Dr.) Chanchal Sharma 22.10.2003 31.05.2004
29. Prof. Indira S. Rathore 15.06.2004 03.10.2005
30. Prof. (Dr.) M.K. Zutshi 04.10.2005 31.03.2006
31. Prof. (Dr.) B.N. Sharma 07.04.2006 03.06.2006
32. Prof. (Dr.) Kuber Singh 18.07.2006 30.11.2006
33. Prof. R.L. Sharma 26.12.2006 31.10.2007
34. Prof. (Dr.) Muqbil Chishtri 01.11.2007 07.05.2008
35. Prof. (Dr.) M.S. Baloria 07.05.2008 15.04.2010
36. Prof. (Dr.) Ajeet Angral 15.04.2010 09.06.2012
37. Prof. (Dr.) Ramesh Chander 09.06.2012 15.01.2014
38. Prof. (Dr.) Anita Sudan 16.01.2014 04.08.2016
39. Prof. (Dr.) Ramesh Chander 05.08.2016 19.06.2017
40. Prof.(Dr.) AjeetAngral 20.06.2017 22.11.2017
41. Prof.(Dr.) Anita Sudan 23.11.2017 28.02.2018
42. Prof.(Dr.) RomeshChander 16.03.2018 31.12.2018
43. Prof.(Dr.) Subash C. Sharma 01.01.2019 07.02.2019
44. Prof.(Dr.) Pawan K. Sharma 08.02.2019 30.09.2019
45. Prof.(Dr.) NalinaPathania 01.10.2019 15.10.2019
46. Prof.(Dr.) Anil Gupta 16.10.2019 22.01.2020
47. Prof.(Dr.) Guru Dev Singh Rakwal 23.01.2020 Till Date